Afholdelse af kommunal og regionalvalg i Danmark tirsdag den 18. november 2025
Tirsdag den 18. november 2025 afholdes der valg til kommunalbestyrelser og regionsråd i Danmark. Vælgere kan fra den 19. august 2025 til den 18. november 2025 brevstemme på alle danske repræsentationer.
Tirsdag den 18. november 2025 afholdes der valg til kommunalbestyrelser og regionsråd i Danmark. Vælgere kan fra den 19. august 2025 til den 18. november 2025 brevstemme på alle danske repræsentationer.
Kontakt venligst ambassaden eller den repræsentation, hvor du ønsker at stemme, for at aftale tidspunktet for dit personlige fremmøde. Her finder du kontaktoplysningerne til repræsentationer i Kina og Mongoliet.
Vælgere i Hongkong kan brevstemme i den danske Sømandskirke.
Vælgere i Hongkong bedes venligst kontakte Sømandskirken via deres e-mail: [email protected], for at aftale tidspunktet for dit personlige fremmøde.
Vælgere, kan brevstemme fra tirsdag den 19. August 2025.
Din brevstemme skal være fremme ved kommunen på valgdagen, tirsdag den 18. november 2025, for at kunne tælle med. Det anbefales derfor at stemme så tidligt som muligt. For at repræsentationerne i Kina kan nå at hjemsende din brevstemme i tide, anbefaler vi, at du afgiver din stemme senest mandag den 20. oktober 2025. Ingen vælgere, der henvender sig for at afgive brevstemme efter denne dato, vil blive afvist fra at afgive brevstemme, uanset risikoen for at brevstemmen ikke kan nå hjem i tide.
Husk venligst at medbringe gyldig billedlegitimation ved fremmøde på den pågældende danske repræsentation.
Ret til at stemme til kommunal- og regionalvalget i Danmark har enhver, der på valgdagen:
- er fyldt 18 år
- har fast bopæl i Danmark (i kommunen/regionen)
- enten er dansk statsborger, statsborger i et andet EU-land, Island, Norge eller Storbritannien eller uden afbrydelse har boet mindst 4 år i Danmark, Grønland eller på Færøerne.
Personer, der er umyndige på grund af værgemål, har ret til at stemme til kommunale og regionale valg.
Vælgere, der er bopælsregistreret i Danmark, men midlertidigt opholder sig i udlandet, kan brevstemme til kommunal- og regionalvalget hos danske repræsentationer. Personer, der er registreret i CPR som udrejst af Danmark eller med bopæl på Færøerne eller i Grønland, kan ikke stemme til kommunal- og regionalvalg.
Du kan stemme på et parti eller en kandidat, der stiller op til valget.
Listen over partier og kandidater kan findes på din kommunes hjemmeside fra tirsdag den 7. oktober 2025.